سهم دستگاه‌های اجرایی از انتشار صکوک اسلامی در سال 93 مشخص شد

هیئت‌وزیران به استناد بند (ز) تبصره (6) ماده واحده قانون بودجه سال 1393 کل کشور، آیین‌نامه اجرایی این بند را تصویب کرد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، هیئت‌وزیران به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد بند (ز) تبصره (6) ماده واحده قانون بودجه سال 1393 کل کشور، آیین‌نامه اجرایی این بند را تصویب کرد.
براساس این مصوبه، در اجرای بند(الف) تبصره(6) قانون بودجه سال 1393 کل کشور، به ناشران (وزارت امور اقتصادی و دارایی، شرکت‌های وابسته به وزارتخانه‌های نیرو، نفت، راه و شهرسازی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته) اجازه داده می‌شود مبلغ یکصد و پنجاه هزار میلیارد (150.000.000.000.000) ریال اوراق مشارکت ریالی یا صکوک اسلامی به منظور اجرای طرح‌ها، با تضمین خود منتشر کنند.
گفتنی است اوراق مذکور برای اجرای طرح‌های انتفاعی دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی خود با اولویت اجرای پروژه‌ها و طرح‌های میادین نفت و گاز مشترک با همسایگان و مهار آب‌های مرزی، طرح‌های حمل و نقل، طرح‌های آب‌رسانی و تأمین آب، احداث و تکمیل طرح‌های آب‌شیرین‌کن، تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب، نیروگاه‌های برق و همچنین مناطق محروم و کمترتوسعه‌یافته در نظر گرفته شده است.
براساس این مصوبه، سهم شرکت‌های تابعه وزارت نفت 50000 میلیارد ریال، شرکت‌های تابعه وزارت نیرو 40000 میلیارد ریال، شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی 25000 میلیارد ریال، شرکت‌های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات 10000 میلیارد ریال، شرکت‌های تابعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح 5000 میلیارد ریال، شرکت‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، 10000 میلیارد ریال و شرکت‌های تابعه وزارت جهاد کشاورزی 10000 میلیارد ریال تعیین شده است.
همچنین، هنگام واگذاری طرح‌هایی که مطابق آیین‌نامه برای آن‌ها اوراق مشارکت یا صکوک منتشر شده است، براساس قوانین و مقررات مربوط نسبت به تعیین تکلیف تضمین‌های آن‌ها اقدام خواهد شد.
براین اساس، ناشر می‌تواند به منظور تامین قسمتی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های خود که حجم انتشار آن از سوی وزیر ذی‌ربط در سقف جدول مذکور به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود، نسبت به تقاضای موافقت اولیه از بانک یاد شده برای انتشار اوراق مشارکت یا صکوک براساس قوانین و مقررات مربوط اقدام کند.
همچنین، ناشران مکلفند فهرست طرح‌های متقاضی استفاده از منابع حاصل از فروش اوراق مشارکت یا صکوک را ظرف بیست روز پس از ابلاغ این آیین‌نامه از طریق وزیر ذی‌ربط جهت تصویب شورای اقتصاد ارائه کنند.
در این راستا، اوراق مشارکت و یا صکوک فروش نرفته هر طرح، قابل واگذاری به پیمانکاران، مشاوران و تامین کنندگان تجهیزات همان طرح در سقف مطالبات معوق طرح با تایید بالاترین مقام دستگاه اجرایی و ذی حساب مربوط و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور است . اوراق واگذار شده قابل باز خرید قبل از سر رسید توسط بانک عامل نیست.
بر اساس این آیین‌نامه، با ارائه مدارک و مستندات مورد در خواست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از ناشر، موافقت اولیه انتشار اوراق مشارکت یا صکوک، ظرف یک هفته صادر می‌شود و ناشر ظرف بیست روز از زمان دریافت موافقت اولیه مکلف به انتخاب بانک یا بانک‌های عامل خواهد بود و بانک عامل موظف است ظرف بیست روز نسبت به بررسی طرح در چارچوب قوانین و مقررات و الزامات مربوط به اوراق مشارکت ریالی یا صکوک اسلامی موضوع این آیین‌نامه اقدام کند.
بر این اساس ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پس از تائید گزارش توجیه فنی، اقتصادی و مالی طرح‌های تایید شده توسط بانک عامل، ظرف ده روز شرایط انتشار اوراق مشارکت ریالی یا صکوک اسلامی را اعلام می‌کند. همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تشخیص خود می‌تواند ناشر را به انتشار بخشی از اوراق مشارکت ریالی یا صکوک اسلامی به صورت الکترونیکی از طریق سامانه‌های مجاز، ملزم کند.
براساس این مصوبه، بازپرداخت اصل وجه و سود اوراق مشارکت یا اجاره صکوک منتشر شده، در زمان سر رسید مطابق بندهای ذی ربط در تبصره (6) قانون بودجه سال 1393 کل کشور خواهد بود.

http://www.iqna.ir/fa/News/1397163

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.