تحقق اقتصاد مقاومتی با تکیه بر درآمدهای مالیاتی

به گفته طیب‌نیا، قطع وابستگی دولت به درآمدهای نفتی و افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از کل درآمدهای دولت از جمله مولفه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی است.

به نقل از روابط‌عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی، علی طیب‌نیا در نخستین نشست شورای راهبردی نظام مالیاتی، ضمن تشریح وضعیت اقتصاد کلان کشور از نقش بی‌بدیل درآمدهای مالیاتی و قطع وابستگی به درآمدهای نفتی سخن گفت.
بر اساس این گزارش، طیب‌نیا در این نشست با اشاره به سختی‌های اقتصادی سال گذشته گفت: سال قبل، سال سختی بود اما هرچه به پایان سال نزدیک می‌شدیم در زمینه مسائل بودجه و تحول در درآمدهای دولت شرایط بهتر می‌شد.
وی افزود: بودجه سالانه نیز به مراتب بهتر از آن چه فکر می‌شد، بسته شد و نهایتاً با بودجه عمرانی 23 هزار میلیاردی بودجه را به پایان رساندیم.
وی افزود: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده بود، در مجمع تشخیص مصلحت مورد تبیین قرار گرفت و همه دیدگاه‌های دولت در مجمع پذیرفته شد.
وی قطع وابستگی دولت به درآمدهای نفتی و افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از کل درآمدهای دولت را از جمله مولفه‌های اقتصاد مقاومتی دانست.
طیب‌نیا گفت: در حال حاضر تا تحقق اهداف مالیاتی در کشور فاصله زیادی داریم و شاخص‌ها حاکی از پائین بودن نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی است.
وی نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی را 6/7 درصد اعلام کرد و گفت: در برنامه پنجم، قرار بود این شاخص به 10 درصد افزایش یابد و در برنامه‌های دیگر نیز عدد 12 درصد پیش‌بینی شده بود که هنوز در این زمینه دست‌آورد محسوسی ثبت نشده است.
وزیر اقتصاد تاسیس شورای راهبردی مالیاتی را یکی از گام‌های مهم در تحقق اهداف جامع مالیاتی در کشور برشمرد و گفت: قطعاً مسیر پیش رو با مشکلات و موانع بسیاری مواجه خواهد شد و شاید افراد و گروه‌هایی با شفاف‌سازی اطلاعات موافق نباشند و در برابر آن مقاومت‌هایی صورت بگیرد اما با تمهیداتی که اندیشیده شده و پروژه‌هایی که در این زمینه اجرایی شده است به‌ویژه منابع مالی مناسبی که در بودجه سال جاری در نظر گرفته شده، می‌توان به پیشرفت مناسب این طرح امیدوار بود.

http://www.iqna.ir/fa/News/1397578

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.