تفکیک منابع و مصارف قرض‌الحسنه بانک‌ها و موسسات اعتباری

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای، ضوابط اجرایی بند «الف ماده 86» قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران را به شبکه بانکی کشور اعلام کرد.

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بر اساس بخش‌نامه این بانک، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، دراجرای بند «الف ماده 86» و همچنین ماده 12 نسخه اول سیاست‌های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور در سال 1390 می‌توانند با ایجاد صندوق قرض‌الحسنه مستقل (دارای شخصیت حقوقی مستقل)، یا هرگونه ساز‌ و کار‌ دیگری که مشخصاً منابع و مصارف قرض‌الحسنه را در آن بانک یا مؤسسه اعتباری تفکیک کند؛ ضوابط ماده 86 قانون برنامه پنجم توسعه را به اجرا گذارند.
لازم به توضیح است، براساس «بند الف ماده 86» قانون برنامه پنج‌ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران، تفکیک حساب‌ها و ایجاد سازو کارهای مجزای اداری برای حساب‌های پس‌انداز قرض‌الحسنه و تخصیص منابع تجهیز شده این حساب‌ها به اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به شبکه بانکی تکلیف شده است. لذا ضرورت دارد بانک‌ها یا مؤسسات اعتباری، ترجیح خود را در این زمینه با رعایت ضوابط و مقررات موجود به بانک مرکزی اعلام داشته تا در صورت لزوم، مجوز لازم صادر شود.


http://www.iqna.ir/fa/News/1397809

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.