فرهنگ کار و اعتدال از مهم‌ترین زیرساخت‌های رشد اقتصاد مقاومتی است

به گفته هفده‌تن، فرهنگ کار، میانه‌روی و اعتدال ازمهم‌ترین زیرساخت‌های رشد اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

به نقل از مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی، سیدحسن هفده تن، معاون روابط کار وزارت تعاون در همایش «نقش فرهنگ کار در رشد بهره‌وری» که باحضور وزیر، ‌معاونان و مدیران وزارت تعاون، ‌کارورفاه اجتماعی، علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی و روسای سازمان‌ها وشرکت های تابعه وزارت تعاون، ‌کارورفاه اجتماعی، برگزار شد اظهار کرد:‌ رشد فرهنگ کار، نه تنها زیربنای رشد اقتصادی است بلکه یکی دیگر از کارکردهای مهم آن تبدیل ناهنجاری‌های اجتماعی به هنجارهای نظام‌مند و قانون گراست .
وی خاطرنشان کرد:‌ بارشد فرهنگ کار، تمام ویژگی‌های فرهنگی درانسان شکل می‌گیرد . فرهنگ کارازجنس باورو اعتقاد است و هرآن چه از جنس باور و اعتقاد باشد با رشدی کند همراه است و نهادینه‌سازی آن نیازمند استقامت و صبرفراوان است .
معاون روابط کار وزارت تعاون،‌ کارورفاه اجتماعی یاد‌آورشد: اکنون زمانی فرارسیده است که باید به جای صحبت و مرثیه خوانی برای رشد فرهنگ کار پایه ریزی‌های اساسی انجام شود .
هفده‌تن ادامه داد:‌ از 136هزار میلیارد تومان معوقات بانکی، تنها هشت درصد آن مربوط به بخش تولید است.
معاون روابط کار وزارت تعاون، ‌کارورفاه اجتماعی افزود: در صورتی که بتوانیم 80 درصد نیروی کار را توانمند سازیم درآمد سرانه از 10 هزار دلار به 50 هزار دلار ارتقا می‌یابد.
وی ادامه داد: بنابراین اقتصاد 600 میلیارد دلاری را می‌توانیم به اقتصاد سه هزار میلیارد دلاری برسانیم.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ کار و بهره وری، دو روی سکه در تولید ارزش و ثروت جامعه محسوب می‌شوند گفت: فرهنگ کار در کشور به گونه‌ای کمرنگ شده که بهره وری نیروی کار در حال حاضر در کشور به کمتر از یک چهارم میانگین نرخ بهره‌وری جهانی کاهش یافته است.
به گفته مهندس هفده تن از 600 میلیارد دلار تولید ناخالص ملی 200 میلیارد دلار آن باید از محل بهر‌ وری تامین می‌شد.
معاون روابط کار وزارت تعاون ادامه داد: بهره‌وری از محل نوآوری، یک ونیم برابر بهره‌وری نیروی کار و سرمایه است و در صورتی که در این امر موفق شویم، 400 تا 500 میلیارد دلار از محل بهره‌وری و نوآوری در اقتصاد خواهیم داشت.
وی تصریح کرد:‌ بنابراین در صورتی که رشد بهره‌وری و نوآوری به مطلوبیت هدفگذاری شده نرسد سالانه 400 میلیارد دلار ثروت در کشور هدر می‌رود.
هفده‌تن ارزش آفرینی، خلاقیت، نوآوری، بهره وری و ثروت آفرینی را محصول سرمایه انسانی دانست و افزود: سرمایه‌های انسانی، با ارزش‌ترین سرمایه‌ها و دارایی‌های نامشهود یک کشور است.
معاون روابط کاروزارت تعاون‌، کارورفاه اجتماعی بیان کرد: تمام انسان‌ها دارای قابلیت‌های خاص هستند مشروط بر آنکه فرصت‌های برابر و شرایط محیطی اجتماعی و آموزشی برای ظهور توانمندی‌های همه افراد جامعه فراهم شود.
وی تاکید کرد: با فرهنگ ارزش آفرینی کار می توانیم اقتصاد را از شرایط رکودی که هم اکنون با آن مواجه هستیم، خارج کنیم.


http://www.iqna.ir/fa/News/1401513

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.