فقه در زمینه بانکداری اسلامی نوآوری‌های جدیدی ارائه کند

مشاور ارشد رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت‌های ایجاد بانک بین‌المللی اسلامی اظهار کرد: لازم است فقه نوآوری‌های جدیدی در این عرصه ارائه کند.

اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی امروز، شنبه، 13 اردیبهشت‌ماه در افتتاحیه اولین اجلاس تجار و بازرگانان جهان اسلام ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این همایش، به سخنان آیت‌الله اراکی اشاره و نکاتی در مورد توسعه اقتصاد اسلامی مطرح کرد.
وی در مورد بازار مشترک اسلامی گفت: بازار مشترک به معنای عرضه واحد در جهان اسلام و حرکت آزادانه کالا و سرمایه بین مردم است.
دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی اظهار کرد: سخن از ایجاد بازار مشترک از سال 1949 تحت عنوان «دور اروگوئه» شروع شد که نتیجه آن منشوری به نام «موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت» و تشکیل سازمان تجارت جهانی بود.
ترکان همچنین به موضوع ایجاد بانک بین‌المللی اسلامی اشاره کرد و گفت: ضرورت ایجاد چنین بانکی نیز برای مبادلات پولی بین کشورهای اسلامی است که در این موضوع فقه دچار چالش‌های بزرگ می‌شود که لازم است نوآوری‌های جدیدی در این عرصه ارائه کند.
مشاور ارشد رئیس‌جمهور در مورد جایگاه منطقه آزاد کیش اظهار کرد: از نقاطی که می‌شود موانع تجاری را بین کشورها برداشت مناطق آزاد است، چرا که از 5 قانون مهم مالیات، گمرک، پول و بانک، کار و ویزا مستثنی هستند؛ بنابراین می‌توان بحث مبادلات اقتصادی کشورهای اسلامی را در این مناطق تجربه و به سایر مناطق نیز تعمیم دهد.

http://www.iqna.ir/fa/News/1402337

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.