تصمیم درستی که با شیوه‌ای غلط در حال اجراست

تصمیم بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ سود را می‌توان ناشی از تصمیم غلطی دانست که در دولت گذشته در زمینه افزایش بی‌رویه نرخ سود بانکی اعمال شد و دولت فعلی علی‌رغم تشخیص درست موضوع، با روشی غلط در پی تصحیح این امر است.

محمد خوش‌چهره، در رابطه با تصمیم اخیر بانک مرکزی در رابطه با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت: تصمیم بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ سود را می‌توان ناشی از تصمیم غلطی دانست که در دولت گذشته در زمینه افزایش بی‌رویه نرخ سود بانکی اعمال شد؛ در دولت قبل افزایش نرخ سود سپرده‌ها باعث شد سرمایه‌های راکد در بانک‌ها بماند و وارد بخش تولید نشود.
وی با اشاره به اینکه دولت قبل با فروش اوراق مشارکت با نرخ‌های بالا و متعاقبا عدم نظارت بر بانک‌ها موجب افزایش نرخ سود بانکی شد، گفت: تشخیص دولت فعلی برای کنترل نرخ سود سپرده‌ها درست است اما روش غلط است؛ چرا که به یکباره اجازه افزایش سود داده شده و بعد از مدتی این اشتباه با کاهش سود قرار است جبران شود. این عمل بانک مرکزی جای سؤال دارد که چرا این نهاد مسئول که وظیفه نظارت و کنترل را بر عهده دارد بانک ها را به حال خود رها کرده تا نرخ ها را افزایش دهند.
استاد اقتصاد دانشگاه تهران در پاسخ به این سؤال که آیا این تصمیم منجر به کاهش نرخ سود تسهیلات خواهد شد، گفت: مطمئنا این اتفاق صورت نخواهدگرفت؛ چراکه در این شرایط احتمال کاهش منابع نیز وجود دارد. این تصمیم تبعاتی از جمله خروج بخشی از منابع بانک‌ها را در پی دارد، از این رو دولت باید در پی راهکاری به منظور جمع‌آوری منابع سرگردان و مقابله با افزایش منابع در بازار سوداگری باشد.
در پاسخ به این سؤال که آزاد گذاشتن دست بانک‌ها در تعیین نرخ تسهیلات چه تاثیری بر بخش تولید خواهد داشت گفت: بازگذاشتن دست بانک‌ها برای تعیین سود نرخ تسهیلات به طور بدیهی بر ضد تولید است، اگر دولت بر وعده نخستین خود مبنی بر بهبود فضای کسب و کار جامه عمل می‌پوشاند قطعا نرخ تسهیلات بانکی را کاهش می‌داد، چرا که اصلی‌ترین مانع در مسیر تولید اتخاذ سیاست‌های نامناسب پولی مخصوصا نرخ بهره‌های بانکی بالا است.
وی در پایان با اشاره به اینکه برخی معتقدند سیاست تعیین نرخ سود تسهیلات توسط بانک‌ها منجر به افزایش سطح رقابت بانک‌ها در ارائه تسهیلات خواهد شد گفت: اصولا رقابت در سیستم بانکی مفهوم مشخصی دارد و تغییر نرخ سود نمی‌تواند به تنهایی دلیلی برای ایجاد رقابت در فضای اقتصادی باشد.

http://www.iqna.ir/fa/News/1403208

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.