نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌ها درباره سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود را درباره سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تشریح کرد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز نظر کارشناسی خود را در خصوص سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در قالب توجه به مقوله «تاب‌آوری» به عنوان یک مبحث کارشناسی اعلام کرد.

بر اساس این گزارش دفترمطالعات اقتصادی این مرکز ضمن توجه به لزوم افزایش سطح تاب‌آوری ملی در گزارش خود اعلام کرد: در دنیایی که ارتباطات، پیچیدگی‌ها و سرعت تغییرات در حال افزایش است، سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی با مخاطرات بیرونی و خارج از اختیاری روبرو شده‌اند که قابلیت پیش بینی پایینی داشته و دانش بشر در خصوص آثار و پیامدهای آنها اندک است. بهترین راه مقابله با این مخاطرات، ارتقاء تاب آوری ملی است.

در این رویکرد ، جامعه ای تاب آور است که بتواند مخاطرات موقت یا دائم را جذب کرده و خود را با شرایط به سرعت در حال تغییر انطباق دهد، بدون اینکه ثبات و کارکرد خویش را از دست بدهد.
بررسی ادبیات نظری در خصوص این موضوع نشانگر آن است که « تاب آوری » - که موضوع شناخته شده در علوم مهندسی ، شهرسازی ، روانشناسی و... است اخیرا و بعد از بحران مالی 2008 میلادی توسط اندیشمندان حوزه های اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
گزارش توسعه جهانی سال 2014 بانک جهانی پیرامون «ریسک و فرصت؛ مدیریت ریسک برای توسعه» ، گزارش رقابت پذیری 2013 مجمع جهانی اقتصاد با عنوان «رقابت پذیری تاب آور» ، «بخش ویژه تاب آوری ملی در گزارش ریسک های جهانی 2013» ، مجمع جهانی اقتصاد و اجلاس داووس 2013 با عنوان «پویایی تاب آور» نمونه‌هایی از اسناد منتشر شده توسط سازمان‌های بین‌المللی در خصوص تاب آوری ملی است که در این گزارش به معرفی آنها پرداخته شده است.
با توجه به اینکه رویکرد اصلی در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، ارتقای مقاومت و تاب آوری اقتصاد ملی در مسیر تحقق اهداف سند چشم‌انداز است، مباحث مطرح در خصوص تاب آوری ملی و تجربیات سایر کشورها در این خصوص می‌تواند در تبیین این سیاست‌ها و راهکارهای تحقق آن‌ها مفید و موثر باشد.


http://iqna.ir/fa/News/1408723

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.