اصلاح ساختار بانک مرکزی مقدمه تحقق اقتصاد مقاومتی است

به گفته زمانیان، اگر بنا باشد اقتصاد مقاومتی محقق شود ابتدا باید ساختار بانک مرکزی و دیگر بانک‌های عامل اصلاح شود؛ چون بانک‌های ما ساختار درستی ندارند و بانک مرکزی هم کنترل و نظارت دقیق بر روی آن‌ها ندارد.

سیدسعید زمانیان‌دهکردی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، درباره دلایل گسترش مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز اظهار کرد: بنده اعتقاد دارم جلوی بی‌قانونی در کشور را باید گرفت و با هرکسی که از این رانت‌ها استفاده می‌کند باید به صورت جدی برخورد کرد؛ چون وقتی که چارچوب کار، قانونی نباشد مشکلات اجتماعی، ایجاد شده و مشکلات اجتماعی، بحران اجتماعی و بحران اجتماعی مسئله امنیتی را در پی دارد.
بانک مرکزی موظف به ممانعت از گسترش مؤسسات غیرمجاز است
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: وقتی که ما بی‌درایتی به خرج داده و از اول با بی‌قانونی‌ها برخورد نمی‌کنیم بعد چگونه‌ می‌خواهیم نارضایتی‌‌های اجتماعی را پاسخ داده و مردم و مخصوصا مال‌باختگان را توجیه کنیم؟
زمانیان تاکید کرد: در ارتباط با موضوع گسترش مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، وظیفه بانک مرکزی اجرای دقیق قانون و جلوگیری از رشد مؤسساتی است که به صورت قارچ‌گونه در حال رشد هستند. باید چارچوب کار قانونی باشد و بانک مرکزی بر اساس شاخص‌های لازم، توانمندی‌‌ها و رعایت مسائل قانونی، این موضوع را دنبال کند.
بانک مرکزی سیستم پولی کشور را مدیریت نمی‌کند
وی افزود: امروزه مشاهده می‌کنیم که شخصی، مؤسسه‌ای را تاسیس می‌کند و پول مردم را جمع کرده و سپس اموال آنان را بالا می‌کشد و سپس بانک مرکزی اعلام می‌کند فعالیت این مؤسسه غیرقانونی بوده است اما پرسش این است که چرا از همان روز اول جلوی این را نگرفتید و برخورد نکردید؟ اگر از ابتدا جلوی فعالیت این مؤسسات گرفته نشود بعدا کنترل از دست می‌رود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: به همین دلیل است که بنده اعتقاد دارم با مؤسسات غیردولتی که به صورت غیرمجاز مشغول فعالیت هستند باید برخورد جدی شده و جمع شوند. بانک مرکزی باید سیستم پولی کشور را مدیریت کند؛ در حالی‌که امروز اینگونه نیست و بسیاری از مردم تاکنون بسیاری از اموال خود را به خاطر این بی‌درایتی‌ها از دست داده‌اند.

بانک‌ها تخصصی عمل نمی‌کنند
زمانیان اضافه کرد: اکنون در بسیاری از موارد بسیاری از مؤسسات به دلیل مدیریت ناسالم، عدم برنامه‌ریزی و نداشتن چارچوب قانونی، اموال مردم را به یغما برده‌اند و کسی هم پاسخگوی این مشکلات نیست؛ درحالیکه اگر ما از روز نخست با این موارد برخورد می‌کردیم این مشکلات پدید نمی‌آمد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره آسیب‌شناسی نحوه ارائه تسهیلات در سیستم بانکی کشور اظهار کرد: بانک‌ها موظفند سپرده‌های مردم را در راستای اهداف اقتصادی، از جمله، تولید، زیرساخت‌های اقتصادی و عمران هدایت کنند. قبلا ارائه تسهیلات، تعریف جامع و چارچوب خاصی داشت و بانک‌ها به صورت تخصصی برخورد می‌کردند اما امروزه در بانک‌ها تخصصی عمل نمی‌شود و این کار صحیحی نیست.
اصلاح ساختار بانک مرکزی؛ لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: بایستی چارچوب سیستم بانکی کشور تغییر کند و بنده اعتقاد دارم اگر بنا باشد اقتصاد مقاومتی محقق شود ابتدا باید ساختار بانک مرکزی و دیگر بانک‌های عامل اصلاح شوند؛ چون بانک‌های ما ساختار درستی ندارند و بانک مرکزی هم کنترل و نظارت دقیق بر روی آن‌ها ندارد.
زمانیان در پاسخ به پرسشی درباره برنامه مجلس برای حل معضل مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز عنوان کرد: در رابطه با این موضوع، ما در کمیسیون‌های مختلف و به ویژه کمیسیون برنامه و بودجه بارها اعلام کردیم بانک مرکزی در راستای اصلاح سیستم بانکی هر لایحه‌ای ارائه دهد آن را پی‌گیری می‌کنیم. بسیاری از دوستان ما اعتقاد دارند که باید در این زمینه کار ویژه انجام شود و نکته بعدی این است که قوانین و مقرراتی که دولت و بانک مرکزی در زمینه‌های مختلف، نیازمند هستند را باید در چارچوب لایحه ارائه دهند که ما دنبال کنیم و در صورت ارائه، ما با دولت همکاری خواهیم کرد.


http://www.iqna.ir/fa/News/1415948

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.