ایجاد وحدت و همدلی در بین مسلمانان وظیفه مبلغان است

حجت الاسلام محسن عبد المالکی، استاد حوزه علمیه قم و کارشناس ادیان و مذاهب، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در کرمان، با اشاره به وظیفه طلاب و روحانیان در مواجهه با جریان های سلفی، گفت: مهم ترین اصل تبلیغ و مواجهه با جریان های سلفی برخورد با مهربانی و رویکرد هدایت گرانه است.

وی با اشاره به فرامین رهبر انقلاب، تاکید کرد: داعش دشمن اصلی ما نیست و این گروه دچار جهل و ضعف فکری و عقلی هستند و راه مقابله با آن ها تکفیر و عملیات نظامی نیست؛ باید دانست که آمریکا و حامیان عربی او در منطقه، علت اصلی این قضایا می باشند.

این استاد حوزه علمیه قم افزود: لازم است طلاب علوم دینی با تحصیل علم و درس خواندن، ظرفیت و فضای مناسبی را برای اجرایی شدن تفکرات رهبر معظم انقلاب در متن حوزه فراهم کنند.

حجت الاسلام عبد المالکی خاطر نشان کرد: قرآن کریم و اسلام به دنبال ایجاد یک فضای رحمانی و مملو از آرامش و کرامت انسانی در زمین است و در این رفتار داعش خبری از آرامش نیست.

وی با انتقاد از عملکرد گروه ها و حزب های مذهبی شیعه، گفت: برخی از هیأت ها و مجموعه های دینی، مذهبی بدون در نظر گرفتن مصلحت اسلام و درک ضرورت، هرگونه رفتار و صحبتی را راجع به مسائل فرقه ای می زنند و ضروری است این گروه ها بیدار شوند و در نوع رفتار خود با جریان های منطقه تجدید نظر جدی داشته باشند.

استاد حوزه علمیه قم گفت: راه و روش پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار به ما تعامل با دیگران را نشان می دهد و در سلوک ائمه اطهار خبری از حزب گرایی و تکفیر افراد نیست.

وی افزود: وظیفه اصلی مبلغان دینی دفاع و تبلیغ آیین و مذهب مربوط به خود نیست، بلکه مسأله مهم تبلیغ، ایجاد وحدت، همدلی و تقریب میان مذاهب است.

وی با اشاره به اهمیت مسأله تقریب و وحدت، گفت: همه امت اسلامی اعم از اهل سنت و تشیع باید برای ایجاد وحدت و انسجام میان همدیگر تلاش کنند و لازم است هرگونه برنامه ای که سبب تضاد مذهبی و سلفی گری است، تعطیل شود.

این کارشناس مسائل ادیان و مذاهب گفت: متاسفانه برخی از برادران اهل سنت تمام برخوردها و رفتارهای نظام و شیعیان را به حساب اختلاف مذهبی می گذارند و این مسأله بی انصافی است و نوعی آب به آسیاب دشمن ریختن است.

حجت الاسلام عبدالمالکی در پایان گفت: لازم است مسؤولان دولتی در مناطق اهل سنت با روشنگری و اطلاع دادن نسبت به وظایف خود، برخورد مناسب همراه با رعایت احترام را با برادران اهل سنت داشته باشند و به شدت از سیاست بازی و تبعیض خود داری کنند


http://www.rasanews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=277813

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.