جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خطاب به ملت ایران، سال ۱۳۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند.
 
کشور نیازمند «انقلاب اقتصادی» است

گفتاری از جواد کریمی‌ قدوسی*اتخاذ شعار سال از سوی مقام معظم رهبری، بیانگر مهم‌ترین ضرورت‌های پیش‌ِرو است، حداقل یک دهه است که رهبر معظم انقلاب اسلامی شعارهای سال را با دو محوریت فرهنگ و اقتصاد مطرح می‌کنند و این حامل پیام مهمی است.

امسال نیز شاهد بودیم که برای چندمین سال پیاپی بار دیگر مسائلی همچون اقتصاد، معیشت، خروج از رکود و رونق اقتصادی در شعار سال مستتر است و اصرار بر این شعارها بیانگر واقعیت‌های موجود در جامعه است.

امروز کشور نیازمند یک انقلاب و تحول اقتصادی است چراکه بسیاری از مبانی و ظرفیت‌ها و همچنین نیروی انسانی لازم برای این تحول را در اختیار داریم و وجود یک فرماندهی متمرکز برای هدایت این تحول و رونق اقتصادی بسیار ضروری است.

فقدان این فرماندهی متمرکز سبب شده تا منابع مادی و انسانی بسیار زیادی معطل باشند و هر روز نیز شاهد تعطیلی کارگاه‌ها و افزایش تعداد و آمار بیکاری در جامعه هستیم و رهبر معظم انقلاب امسال نیز در فرمایشات خود و همچنین در انتخاب شعار سال بار دیگر بر ضرورت شکل‌گیری این فرماندهی متمرکز در دولت برای ایجاد تحول تأکید کردند.

علاوه بر تعیین شعار سال، امسال شاهد بودیم که مقام معظم رهبری حتی یک گام فراتر رفتند و راهبردها را مشخص کردند. در واقع در فرمایشات ایشان جزئیات نیز مشخص و پروژه‌ها تعریف شد، در حقیقت ایشان امسال از اصول و مبانی گذر کردند و به ارائه تاکتیک پرداختند تا دیگر بهانه‌ای برای عدم عمل به اقتصاد مقاومتی وجود نداشته باشد.

مقام معظم رهبری در فرمایشات نوروزی خود به بیان مصادیق قابل لمس پرداختند. نکته دیگر که در شعار امسال مستتر است و باید به آن توجه داشت بحث قول و عمل و بحث تفاوت گفتار و رفتار است، سال گذشته ملت ایران دستاورد بسیار بزرگی داشتند و آن افزایش بصیرت سیاسی و اجتماعی بود.

این افزایش بصیرت سیاسی و اجتماعی از دریچه مذاکرات هسته‌ای برای ملت ما رقم خورد، دقیقاً در سال گذشته و در چنین ایامی بود که تیم هسته‌ای ما در لوزان در حال مذاکره بود، با وجود تمامی فراز و نشیب‌ها این مذاکرات به انجام رسید و در نهایت به مرحله اجرایی شدن برجام رسیدیم.

زمانی که به مرحله اجرای برجام رسیدیم ما به تعهدات خود عمل کردیم اما طرف دوم و به‌ویژه آمریکایی‌ها به تعهدات خود عمل نکردند و نقض عهد مجددی را از سوی آنها شاهد بودیم.

همین مسئله و نقض عهدها و همچنین مسائل مربوط به مذاکرات سبب افزایش بصیرت مردم ما شد، بنابراین اگر تا دیروز رونق و تحول اقتصادی و کاربست اقتصاد مقاومتی به اجرایی شدن برجام نسبت داده می‌شد امروز دیگر این مسئله قابل قبول نیست که مثلاً رونق اقتصادی به بحث حضور سرمایه گذار خارجی پیوند داده شود.

مقام معظم رهبری مسئله برجام را کالبدشکافی کردند، امروز باید دولت از شعارهای کم‌عمق و بدون پشتوانه ملی در تحول اقتصادی دست بردارد؛ برای مثال اگر بحث سرمایه‌گذار خارجی و ضرورت حضورش در ایران مطرح می‌شود باید ابتدا مواضع آنها کاملاً مشخص شود و تعهدات آنها را بدانیم چراکه امروز هنوز هم بحث مبادلات بانکی برای تجار و هیئت‌ها بسیار مطرح بوده و مشکل‌ساز است.

قطع امید از وعده‌ها و قول‌های نظام سلطه یکی از دستاوردهای اصلی بصیرت مردمی در سال 94 است، امروز ملت نیز باید به صحنه بیاید و به دولت هم کمک کند و هم از دولت مطالبه داشته باشد، ان‌شاءالله دولت نیز با کمک مجلس و تمامی دستگاه‌ها بتواند به منویات مقام معظم رهبری در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی جامه عمل بپوشاند.* نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی

منبع: تسنیم

 

   
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.