جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند.
 
محو اثرات نامطلوب کرونا با راهبرد جهش تولید

بررسی گزارش صندوق بین المللی پول درباره اقتصاد ایران نشان می‌دهد، با راهبرد جهش تولید میتوان اثرات نامطلوب کرونا همچون کاهش تولید و افزایش بیکاری به ۱۶ درصد را کنترل کرد.


به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ گزارش اخیر صندوق بین المللی پول (آوریل 2020) از چشم انداز اقتصاد جهانی به روشنی هوشمندانه بودن انتخاب راهبرد جهش تولید برای کشور از سوی رهبر معظم انقلاب را نشان میدهد.

پیش بینی صندوق بین المللی پول از سه متغیر کلیدی کلان اقتصادی ایران در سال 2020 یعنی رشد اقتصادی، نرخ تورم و بیکاری به ترتیب منفی 6 درصد، 34/2 و 16/3 درصد میباشد.

اگر نرخ رشد اقتصادی و نرخ تورم پیش بینی شده در سال 2020 در محدود نرخ های سال 2019 اقتصاد ایران قلمداد شود، پیش بینی حدود 6 درصد افزایش در نرخ بیکاری نسبت به آخرین آمار رسمی اعلام شده کشور در زمستان 1398 بسیار نگران کننده است.

به لحاظ مبانی اقتصادی و شواهد تجربی، جهش تولید در کشور این امکان را فراهم می کند تا پیش بینی های صندوق بین المللی پول در مورد ایران که البته همیشه همراه با بدبینی و جهت گیری های سیاسی بوده است در این محدوده های نگران کننده قرار نگرفته و وسعت آثار مخرب آنها به ویژه افزایش نرخ بیکاری مهار شود.

در اوایل هفته جاری دولت 8 میلیارد سهام شستا به ارزش حدود 7 هزار میلیارد تومان را در قالب عرضه اولیه در بورس به فروش رساند.

از ابتدای سال 1399 رئیس جمهور محترم مستمراً به استقبال مردم از بورس و رونق بازار سرمایه در کشور اشاره و وزیر اقتصاد را مامور تسریع در واگذاری دارایی های دولت به مردم جهت رونق بیشتر بازار سرمایه نموده اند.

حالا باید دید‌ دولت در ادامه تا چه حد از ظرفیت بازار سرمایه و رونقی‌که مدعی آن هستند و دیگر ظرفیت های بر زمین مانده داخلی کشور برای تحقق راهبرد جهش تولید در سال 1399 استفاده خواهد نمود.

بدون شک با توجه به هرم ناهمگن بازار کار ایران و وجود پدیده بیکاری چند سطحی‌(سنی، جنسی و تحصیلاتی) در اقتصاد ایران، اگر نرخ بیکاری کشور طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول به کانال 16 درصد در سال جاری وارد شود مشکلات زیادی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایجاد خواهد کرد.

به نظر می رسد دولت میتواند با تشریک مساعی سایر ارکان نظام و تکیه بر ظرفیت های عظیم اقتصاد ایران در مسیر جهش واقعی تولید گام برداشته و آسیبهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را کاهش دهد.

عباس علوی راد

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.