جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند.
 
خیانتها سد راه جهش تولید

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، حسام الدین برومند طی یادداشتی در روزنامه حمایت نوشت : در پی نامگذاری سال 99 به سال "جهش تولید"، کارشناسان و صاحبنظران در همین مدت کوتاه، نکات قابل توجهی را از زوایای مختلف پیرامون راهبرد استراتژیک "اقتصاد قوی" و اجرایی شدن "جهش تولید" مطرح کرده اند.
این یادداشت می کوشد بدون آنکه برای خود صلاحیتی جعل نماید و یا به تکرار کلیشه ها بپردازد؛ تنها یک تجربه درس آموز را یادآوری کند که احتمال دارد همچون اثر یک کاتالیزور به تحقق بخشیدن حرکت در مسیر "جهش تولید"، شتاب ببخشد.

آن تجربه ای که شاید در این مسیر کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ برگزاری دادگاه های ویژه برخورد با مفسدان اقتصادی است که اوج آن در سال گذشته بود.
در این دادگاه ها به وضوح و به کرات مواردی را می توان یافت که چطور مفسدان اقتصادی و دانه درشت ها تا یقه سفیدها به دلیل منافع شخصی و زیاده خواهانه، منابعی که باید‌صرف مقوله حیاتی تولید در کشور می شد را به جیب زدند! و در حق تولیدکننده واقعی(افسران جنگ نفسگیر اقتصادی) خیانت و جنایت کردند!!!
یکی از خیانت ها و جنایت ها، دریافت تسهیلات غیرقانونی از بانکها بوده است. اگر نگاهی به محاکمه مفسدان اقتصادی در دادگاه های ویژه داشته باشیم؛ اقرار متهمان از یکسو و افشای پشت پرده ترفندها و دسیسه های آنها توسط نماینده دادستان از سوی دیگر قابل تامل است که چگونه با زد وبند ،تسهیلاتی نجومی از بانک ها اخذ کرده و بجای اختصاص به تولید، صرف خودروهای لوکس و ملک های لاکچری شده است!

به عنوان نمونه در جلسه رسیدگی به پرونده متهمان عادلیان و احسان خادم (ششمین پرونده بانک سرمایه) به ریاست قاضی مسعودی، نماینده محترم دادستان‌ نکات مهمی‌در تشریح سناریوها و ترفندهای متهمان برای اخذ تسهیلات غیرقانونی بیان می کند که به صورت خلاصه می توان بدین صورت فهرست کرد:

1- ارتباط گیری با مدیران خائن بانک سرمایه و پرداخت رشوه2- عدم اعتبار سنجی تسهیلات 3- ارایه ضمانت نامه های ضعیف و بعضا نامعتبر برای اخذ تسهیلات 4- عدم رعایت تشریفات قانونی
همچنین در دادگا ه های ویژه محاکمه مفسدان اقتصادی مشاهده شد که برخی متهمان سناریوی کثیفی را دنبال کرده اند بدین ترتیب که از برخی بانک ها با رانتِ سفارش، تسهیلات نجومی و غیرقانونی اخذ کرده اند و بعد با بخشی از آن، ملک مرغوبی را خریداری کرده و با گذشت زمان و با استفاده از ترفند متقلبانه "گران نمایی " آن ملک، تمام بدهی خود به بانک را با همان ملک تسویه حساب می کردند!، این چیزی جز دزدی آشکار در پوشش به اصطلاح قانونی است؟!
به عنوان نمونه در یکی از جلسات دادگاه های ویژه در سال گذشته ، نکته تلخی که مشخص شد عبارت بود از : گران‌نمایی ملک 19میلیاردی به مبلغ 125میلیارد تومان برای تسویه بدهی بانک سرمایه!

بنابراین داستان تسهیلات پرمسئله و غیرقانونی بانک ها به یقه سفیدها، نورچشمی ها و دانه درشت ها که از منظر مردم به "ازمابهترون" شناخته می شوند؛ داستانی است که متاسفانه خسارات فراوانی به موضوع تولید زده است و نمونه های آن پرشمار و داستان مثنوی هفتاد من کاغذ است.
به موازات موضوع تسهیلات غیرقانونی مورد اشاره که مسیر تولید را به سمت حرامخواری ، دزدی و دست اندازی به بیت المال منحرف می کند؛ جولان شرکت های کاغذی و صوری نیز از موانع سد راه تولید سالم و پاک است.
به عبارت دیگر شرکت های کاغذی و صوری بستر ساز وزیر ساخت فساد مالی در کشور و ضربه به منابع اختصاصی در جهت جهش تولید می باشد. این در حالی است که کارشناسان و صاحبنظران این شرکتها را سیاه چاله های مالی می دانند.

جالب اینجاست که در جلسات برگزاری دادگاه های ویژه مفسدان اقتصادی، مشخص شد که بسیاری از این شرکت های کاغذی و صوری به نام کارتن خواب های بی نوایی است که روح شان هم از این بازی سوداگرانه و متقلبانه بی خبراست.
و بالاخره باید گفت راه اساسی و منطقی مقابله با جنایت ها و خیانت هایی چون تسهیلات غیرقانونی و نجومی از سوی بانکها و از طریق شرکت های کاغذی و صوری به مفسدان و زالو صفتانی که خون مردم را در شیشه کرده اند؛ اصلاح نظام بانکی و نظارت هوشمند و آنلاین است و از دادگاه های محاکمه مفسدان اقتصادی در این زمینه باید درس گرفت تا در میدان عمل و به دور از شعار، مسیر جهش تولید هموار گردد.

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.