جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹، سال جدید را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند.
 
کرونا فرصتی برای جهش تولید

به گزارش مشرق، «مهدی فضایلی» طی یادداشتی نوشت:

تشخیص اولویت ها و تمرکز بر آنها خصوصا" وقتی مشکلات، متعدد و پیچیده می شوند از دشوارترین و در عین حال مهمترین کارهاست.

در مقام تصمیم گیری و به نوعی سیاستگذاری، عوامل متعددی مانند تعدد و تنوع مسائل و مشکلات، هیجانات سیاسی و اجتماعی، عملیات روانی دشمن و عدم اشراف به مسائل ممکن است دخالت و تشخیص اولویت ها را به انحراف بکشاند.

بیشتر بخوانید:
نامه ۱۸۲ منتخب مجلس یازدهم به رهبرانقلاب

در سطح کلان اگر چنین امر خطیری با تعلل صورت گیرد و یا توام با تردید و دودلی باشد خسارت ها بیشتر و گاه غیرقابل جبران خواهد بود.
تعیین شعار سال از سوی رهبر حکیم انقلاب اسلامی اقدام مهمی است که نقش تعیین اولویت را با اشراف به مسائل داخلی و بین المللی و بدور از هیجانات و فضاسازی ها ایفا می کند.

شعار سال اگر تبدیل به مطالبه عمومی شود بمثابه گفتمان عمل می کند و همه امور را در جهت مهمترین اولویت کشور بسیج می نماید.

حضرت آیت الله خامنه ای طی حدودا" ده سال گذشته بدرستی "اقتصاد" را مهمترین اولویت کشور و در این حوزه بر اساس نظرات کارشناسان و متخصصین، "تولید" را گلوگاه اصلی تشخیص داده اند.

گره گشایی از تولید بسیاری از گره های دیگر حوزه اقتصاد از قبیل بیکاری و تورم و نقدینگی را نیز به سمت حل شدن پیش خواهد برد.

شاید بسیاری گمان می کردند با توجه به وقایع ماه های پایانی سال گذشته و بخصوص کرونا، رهبر انقلاب برای سال ۹۹ دیگر شعار اقتصادی انتخاب نخواهند کرد ولی انتخاب مجدد شعار اقتصادی و آن هم ادامه بحث تولید نشان داد هیجانات و وقایع گذرا نمی تواند رهبر حکیم انقلاب اسلامی را تحت تاثیر خود قرار دهد و ایشان را از پیگیری و اصرار بر مهمترین اولویت کشور باز بدارد.

انتخاب شعار اقتصادی و تاکید مجدد بر تولید،از این منظر که یکی از مهمترین حوزه های متاثر از شیوع کرونا، حوزه کسب و کار و اقتصاد است نیز انتخابی حکیمانه ارزیابی می شود و به عبارتی یک شعار ضد کرونایی هم هست!
امید آنکه با پرهیز از برخوردهای صرفا" شعاری و نمادین شاهد توجه به رفع موانع "جهش تولید" از سویی و تدارک و تامین "الزامات" این جهش باشیم.

به باور برخی کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی شرایط کرونایی نه تنها تهدید اقتصاد و تولید نیست بلکه فرصتی استثنایی محسوب می شود چرا که امکان برنامه ریزی های هدفمند و دقیق در حوزه اقتصاد بخوبی فراهم است.
و حسن ختام این یادداشت، جمله ای ماندگار از سردار شهید و آسمانی مان شهید حاج قاسم سلیمانی؛" با تجربه می گویم؛ فرصتی که در بحران ها هست در خود فرصت ها نیست."

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.