حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 

«ساز و کار تولید ملی»
 شناسنامه
تألیف «سید حسین اسحاقی»
نشر :هاجر وابسته به مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران
344 صفحه و تیراژ 3000 نسخه
                           
چکیده

در طلیعه این اثر به فلسفه نامگذاری و بایسته‌های تحقق شعار سال و مفهوم‌شناسی تولید، اشاره شده و در حمایت و پشتیبانی از تولید ملی در بخش کشاورزی و صنعت نکاتی ارایه شده است.
این طلیعه در گامی دیگر نقش سرمایه در تولید ملی، آسیب‌شناسی روند تولید ملی و نقش نظارت و استانداردسازی و مهار قاچاق کالا در پیشبرد تولید ملی و در پایان نیز مزایای تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و همچنین عوامل بازدارنده و راه‌های برون رفت را مورد مداقه جدی قرار داده است.
این اثر در هفت فصل با عناوین حمایت و پشتیبانی از تولید ملی در بخش کشاورزی و صنعت،‌ عطف توجه به کارآفرینی به عنوان نیروی محرکه تولید،‌ نقش سرمایه در تولید ملی، آسیب‌شناسی تولید و راه‌های بهسازی آن، نقش نظارت، استانداردسازی و مهار قاچاق کالا در پیشبرد تولید ملی،‌ نقش نظارت، استانداردسازی و مزایای تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و عوامل بازدارنده و راه‌های برون‌رفت از آن انتشار یافته است.
در فصل هفتم این کتاب که با عنوان عوامل بازدارنده و راه‌های برون‌رفت از آن انتشار یافته است، موانع تحقق تولید ملی شامل موانع ناشی از قوانین و مقررات موجود، موانع ناشی از ناهماهنگی نهادهای مالی و اعتباری، موانع ناشی از نبود اطمینان به سرمایه‌گذاری، موانع ناشی از شرایط خارجی، موانع ناشی از قاچاق و واردات بی‌رویه و موانع صادرات تولیدات داخلی ذکر شده است.
در همین فصل ذیل عنوان نقش رسانه‌ها در اجرایی شدن شعار تولید ملی آمده است: رسانه‌ها باید با آگاهی‌بخشی، آموزش مردم و تبیین اهمیت استفاده از تولیدات داخلی در جهت تحقق شعار سال تلاش کنند. بخشی از تلاش‌ها برای تحقق شعار سال بر عهده رسانه‌ها است که با ایجاد اصلاح فرهنگ مصرفی مردم و نهادینه کردن آن در سطح جامعه،‌ ارزش استفاده از تولیدات داخلی را بالا ببرند.

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.