حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 

بررسی ابعاد نظری تورم در کشورهای در حال توسعه
 شناسنامه
مقطع : کارشناسي ارشد
استاد راهنما : احمد فرجی دانا
رشته گرایش : معارف اسلامی و اقتصاد
استاد مشاور : مسعود درخشان، نورعلی نوری
دانشگاه : امام صادق (ع)
استاد ناظر :
واحد :
تاريخ دفاع :
                           
چکیده
چکيده:
هدف از پژوهش حاضر، بررسی ابعاد نظری تورم در کشورهای در حال رشد است که برای انجام آن از روش کتابخانه ای استفاده شده است. ساختار تحقیق بدین گونه است که دربخش اول، با عنوان تورم و توسعه، ماهیت و تحول اندیشه توسعه و نیز تورم و نقش آن در توسعه یا عدم توسعه، بررسی شده است. بخش دوم، اختصاص به تورم رکودی دارد که در آن مباحثی چون بیکاری و تورم در نظریات مختلف اقتصادی و شاخص تورم رکودی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، مورد مطالعه قرار گرفته است. تورم ساختاری عنوان آخرین بخش تحقیق است که درآن به مباحثی چون مفهوم و نقش تحلیلهای ساختاری، جنبه هایی از تورم ساختاری در کشورهای در حال توسعه و تورم ساختاری، ابعاد خارجی و بین المللی پرداخته شده است. نتایج حاصل از تحقیق نشان می دهد، در قطعنامه های سازمان ملل، دو دهه ‎۱۹۶۰ و ‎۱۹۷۰ ، دهه های توسعه نامیده شده و توسعه به معنای توانایی اقتصاد ملی برای ایجاد و تداوم رشد سالانه تولید ناخالص ملی با نرخهای ‎۵ تا ‎۷ درصد و بالاتر تفسیر شده است، از دیگر شاخصهای اقتصادی توسعه نرخ رشد تولید سرانه بوده است. در این صورت توسعه به حالتی اطلاق می گردد که نرخ رشد تولید واقعی سرانه بیشتر از نرخ رشد جمعیت باشد. در دهه های ‎۱۹۵۰ و ‎۱۹۶۰ بحث پیرامون توسعه محدود به پدیده های صرفا" اقتصادی بود و عقیده بر این بود که پیشرفت سریع و رشد تولید ناخالص ملی کل و سرانه، موجب رفاه اقتصادی می گردد . بدین ترتیب مساله فقر، بیکاری و توزیع در این نظریه در درجه دوم اهمیت قرار داشت. در حالتیکه مسکن، بهداشت، غذا، امنیت، اشتغال ، آموزش و... از اهداف اصلی توسعه به شمار می ایند. یافته های پژوهش نشان می دهد که تورم و بیکاری در نظریات مختلف اقتصادی ارائه گردیده و مشتمل بر تحلیل تئوریهای سنتی، تحلیل کینزی، تحلیل منحنی فیلیپس و ارائه مباحث ترکیب بهینه از منحنی های نارضامندی و تورم به بیکاری و همچنین نظریات جدید در باب تورم رکودی می باشد. نظریه فشار هزینه به عنوان منشا تورم رکودی و نظریه تورم به عنوان منشا تورم رکودی بحث دیگری در این زمینه بوده که بیان شده است. انتقال تجربه کشورهای توسعه یافته که مبتنی بر تمرکز شهری و انتقال نیروی کار از روستا به شهر و قطبهای صنعتی می باشد چیزی جز، مهارجت روستائیان به شهر، بهره وری پاییئ کشاورزی، بیکاری نداشته است. در زمینه سیاستهای مقابله با تورم رکودی اندیشمندان اقتصادی سرگردانی خاصی داشته و کمتر سیاستی را ارائه نموده اند. تورم ساختاری به عنوان امری مشترک در تورم کشورهای در حال توسعه محسوب می شود. جنبه های تورم ساختاری دارای دو بعد مهم می باشد: دو گانگی و هنجارهای اقتصادی ناهمگون و ارتباطات اقتصادی ناهنجار، هنجارهای اقتصادی ناهمگون بیانگر تورم نهادی و ارتباطات اقتصادی ناهنجار عامل ایجاد تورم ساختناری می باشد. حالتهای مختلف تاثیر پذیری تورم داخلی از اقتصاد بین الملل مشتمل بر تاثیر پذیری ناشی از واردات و تاثیر پذیری ناشی از کسری یا مازاد تراز پرداختها می باشد.
 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.