حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 

كار در زندگي فردي و اجتماعي از ديدگاه قرآن
 شناسنامه
شناسنامه
كار در زندگى فردى و اجتماعى از ديدگاه قرآن
كد: 566
نويسنده: مختار نيك‏فر
ناشر و تهيه‏كننده: مركز پژوهش‏هاى اسلامى صدا و سيما
ليتوگرافى: سروش مهر
چاپ و صحافى: نگارش
نوبت چاپ: اول / 1383
شمارگان: 1500
بها: 1800 تومان
حق چاپ براى ناشر محفوظ است
نشانى: قم، بلوار امين، مركز پژوهش‏هاى اسلامى صدا و سيما
پست الكترونيكى: Email: IRC@IRIB.COM
تلفن: 2935803 و 2910602 نمابر: 2933892
شابك: 8-96-7808-964ISBN: 964-7808-96-8
چکیده

                           
چکیده
چکیده
انسان موجودي است داراي دو بعد مادي و معنوي، كه بعد مادي او اقتضا مي‏كند با كار و تلاش، نيازمندي‏هاي خود را برآورده سازد. از اين رو، پروردگار جهانيان نه تنها امكانات لازم را در اختيار انسان قرار داده است، بلكه به او مي‏فرمايد هر آنچه را در آسمان و زمين است، براي تو و تو را براي عبادت خودم آفريدم.
اين اثر بر آن است تا كار در زندگي فردي و اجتماعي را از ديدگاه اسلام بررسي كند و راه حل‏هايي را براي رهايي از دنيازدگي و ترك دنيا ارايه دهد. از ديدگاه قرآني، كار تنها در بر دارنده آثار مادي نيست و تنها با كار نيز نمي‏توان مشكلات مادي را برطرف ساخت. آن چه از ديدگاه قرآني، مناسب است، زندگي در حد عفاف و كفاف است كه برخورداري از آن سبب مي‏شود انسان از شر كاستي و فزوني نعمت مادي در امان بماند. «كار و تلاش» اگر در جهت مبدأ و معاد باشد، ارزشمند است وگرنه بي‏ارزش خواهد بود، هر چند رفاه مادي را تا سر حد امكان تأمين كند.
اين كتاب در ده بخش تهيه شده است. بخش اول شامل كلياتي در مورد موضوع است. در بخش دوم، انسان و كار و مال دنيا از نگاه وحي بررسي مي‏شود. در بخش سوم، انواع كار از ديدگاه ارزشي آمده است. بخش چهارم با بيان الگوهاي كاري به تقسيم‏بندي كارهاي مناسب از ديدگاه اسلام اختصاص دارد. در بخش پنجم، عوامل و موانع دروني و بيروني اشتغال به كار مي‏آيد. در بخش ششم، آداب و قراردادهاي كاري در ارتباط با خدا و ديگران ذكر مي‏شود. بخش هفتم نيز به آثار كارهاي حلال و حرام مي‏پردازد. بخش هشتم از نقش معنوي عوامل غير كاري در سطح زندگي سخن مي‏گويد و بخش نهم به سطح مطلوب زندگي اشاره دارد. در بخش دهم نيز چگونگي كاربست موضوع در رسانه آمده است.


 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.