حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
حمایت از کار و سرمایه ایرانی؛ ناکامی جنگ اقتصادی دشمنان


حمایت از کار و سرمایه ایرانی امنیت اقتصادی تولید داخل را فراهم می‌کند و حیله جدید دشمنان نظام را که همانا جنگ اقتصادی است نقش بر آب می‌کند مشروط بر اینکه برخی مسئولان به جای حواشی به اصل کار بپردازند.


شاید در ابتدای دهه پیشرفت و عدالت دلایل نامگذاری این دهه برای برخی از مردم و مسئولان کاملا مشخص نبود لیکن پس از گذشت چهار سال از این دهه دورنگاه زنجیره ده ساله اقتصادی کشور برای همه روشن و آشکار شده است.

در ابتدای دهه مقاصد شوم استکبار و تشدید تحریم‌ها علیه ایران اسلامی کاملا هویدا نشده بود. لیکن تدابیر حکیمانه مقام معظم رهبری با آینده‌پژوهشی این مهم را دریافته و با نامگذاری با معنای دهه، آماده‌سازی افکار عمومی و ایجاد زمینه لازم در بین مسئولان برای مقابله با تحرکات استکبار سبب شد تا در ابتدای چهارمین سال از دهه پیشرفت و عدالت با گذر از مشکلات ناشی از تحریم‌ها، مرحله اول طرح عظیم هدفمند‌کردن یارانه‌ها با دستاوردها و نتایج قابل قبولی سپری شود به طوری‌که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در نخستین روز سال جدید نقاط قوت عملکرد ملت را در سال 90 به مراتب بیشتر از نقاط ضعف آن بر شمردند که همراهی مردم با مسئولان از آن جمله بود.

هر چند در سال جهاد اقتصادی آنگونه که باید از فرصتها استفاده نشد اما علی‌رغم آن دشمنان خارجی و برخی از عناصر داخلی از توفیقات به دست آمده خوشایند نبودند و در انتظار بهره‌برداری از نقاط ضعف بودند به طوری که برخی از افراد شایعاتی چون بروز قحطی را سردادند اما رهبر معظم انقلاب با درایت خود به این موضوع نیز اشاره و در بیانات خود فرمودند که دشمنان در سال گذشته تمام توان خود را به کار گرفتند تا حرکت ملت و نظام اسلامی را مختل کرده و یا دستاوردهای آن را ضعیف و مخدوش جلوه دهند، این حرکت‌ها می‌توانست ضمن تضعیف امنیت روانی مردم با مطرح کردن عدم توانایی دولت در تأمین نیازها، یأس و ناامیدی را گسترش دهد اما مطرح کردن سال 91 به نام "سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی" بعنوان یکی از زنجیره‌های پس از جهاد اقتصادی این ترفندها را نقش بر آب کرد. بنابر این با تکیه بر الطاف الهی بر همه اقشار جامعه و به خصوص مسئولان عمل به رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب الزامی است و این رهنمودها خواهد توانست با حمایت از کار و سرمایه ایرانی در کنار رونق بخشیدن به تولیدات ملی، ثبات و امنیت اقتصادی تولید را بیش از پیش فراهم و حیله جدید دشمنان و بدخواهان ملت و نظام اسلامی را که همانا جنگ اقتصادی است نقش بر آب کند مشروط بر اینکه برخی از مسئولان به جای پرداختن به حواشی و درخواست ابزارهای مختلف برای تحقق سال حمایت از تولید ملی، عمل و اجرا را سرلوحه کار خود قرارداده و آموزه‌های دینی را در نظر گرفته و با استفاده از مدیریت‌های اسلامی تدابیر حکیمانه رهبر انقلاب را جامعه عمل بپوشانند.

*تحقق آرمان‌های حمایت از تولید ملی

برای تحقق اهداف و آرمان‌های حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی در سال 1391 سه اصل مهم باید مدنظر قرار گیرد تا نتایج این برکات برای تولید و تولید‌کننده قابل دسترس ‌باشد.

1ـ اعتقاد بخش دولتی که باید برنامه‌ریزی و نظارت بر ایجاد زیر ساخت و زیربناهای لازم را برای تولید فراهم کنند، در صورت تدوین برنامه‌‌های مورد نیاز توسط هر یک از دستگاه‌های اجرایی و تلفیق آنها از سوی دستگاه متولی می‌توان به تحقق اهداف سال کمک کرد.

2ـ تولید با کیفیت، در صورت تدوین برنامه‌ها و ایجاد زیر ساخت‌های مورد نیاز که زمینه تولید با کیفیت را فراهم می‌آورد، تولید‌کنندگان نیز در ارتقاء کیفیت محصولات خود اهتمام داشته باشند. بنابر این مصرف کننده نیز با توجه به کیفیت بالای تولیدات داخلی رغبت بیشتری به خرید و استفاده از کالاهای تولید داخل خواهد داشت.

3ـ عزم ملی، یعنی همگان باید باور کنیم که در شرایط کنونی حمایت از تولید داخل به استقلال و خودکفایی کشور و جلوگیری از وابستگی به بیگانان کمک می‌کند. برای ایجاد عزم ملی برای مصرف کالاهای داخلی باید تشویق را مدنظر قرار داد و از هر گونه اعمال فشار و یا وضع مقرراتی که باعث عکس‌‌‌‌العمل مصرف کننده شود پرهیز نمود.

بخش کشاورزی در صورت وجود زنجیره تولید با برنامه‌ریزی‌‌های خود می‌تواند در راستای منویات مقام معظم رهبری نسبت به تولید و تأمین نیازهای مردم نقش اساسی داشته و در سال 91 دستاوردهای مناسبی داشته باشد.

یادداشت از: محمدرضا شافعی‌نیا مدیر عامل موسسه جهاد استقلال

منبع:خبرگزاری فارس

 

   
 
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.