حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
میزان تاثیر سرمایه گذاری در زیرساختهای فناوری اطلاعات و ارتباطات بر تولید ناخالص داخلی ایران

نويسنده: ابوالقاسمی دهاقانی، یاسر
مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامی و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: محمد هادی زاهدی وفا
استاد مشاور: داود منظور و حسام الدین آشنا


چکيده:
اقتصاد جدید زائیده جامعه اطلاعاتی است که توسعه و پیشرفت آن با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات همراه شده است. در اقتصادنوین با توجه به زیر ساختهای فناوری اطلاعات و ارتباطات (اقتصاد اطلاعات) بسیاری از عوامل تعیین کننده تعاریف متعارف در اقتصاد سنتی همچون پول، تجارت، نقل انتقالات مالی، مسائل مرتبط با بیمه، سواد اطلاعات و مهارت نیروی کار متحول شده است. تجارت و سرمایه گذاری از روشهای سنتی به روشهای مدرن تغییر یافته و به صورت الکترونیکی صورت می پذیرد و بنگاهها و سازمانهای اقتصادی به صورت جهانی با یک دیگر رقابت خواهند نمود. فناوری اطلاعات و ارتباطات در کنار عوامل مکملی مانند سازماندهی و تجربه مدیریتی، سازماندهی بخشی و قانونگذاری، ساختار اقتصادی، سیاست های دولت و سرمایه گذاری در سرمایه انسانی، بعنوان نهاده به صورت سرمایه در تابع تولید وارد می شود و باعث بهبود فرایند تولید از طریق تعمیق سرمایه، پیشرفت فناوری و کیفیت نیروی کار می گردد و به عنوان موتور توسعه اقتصادی شناخته می شود و از دو وجه بر رشد اقتصاد تاثیر می گذارد اول، با کاهش قبمت و بهبود بیشتر در تولید محصولات ICT‎ و دوم، تاثیر فن آوری اطلاعات بر رشد از طریق انباشت سریع سرمایه در ICT‎ اتفاق می افتد. بنابراین شناخت این ظرفیت فوق العاده جهت توسعه و رشد اقتصادی کشور بسیار حائز اهمیت است که در این تحقیق به این مهم پرداخته شده است و جایگاه و نحوه تاثیرگذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات بر رشد اقتصادی مورد توجه قرار گرفته شده و آثار مثبت و قابل توجه سرمایه گذاری در ساختهای فناوری اطلاعات مورد بررسی قرار گرفته شده و آثار مثبت و معنادار ان در دنیا به تایید رسیده و در ایران نیز جایگاه این فناوری نوین در برنامه ها و استراتژیهای توسعه گذاری های انجام شده در آن در سالهای گذشته مورد بررسی کامل قرار گرفته شد و با استفاده از یک مدل سنجی و تخمین موجودی سرمایه در بخش ارتباطات رابطه مثبت آن آن با تولید ناخالص تایید شد هر چند کاملا معنادار نبود.

کاربر گرامی جهت دریافت اصل پایان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرمایید.

 

 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.